DSC_0416

Majstri Slovenska (U-17)

1. FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto sa stalo Majstrom Slovenska vo futsale hráčov do 17 rokov!

Naši chlapci prekvapili celé Slovensko a stali sa Majstrami Slovenska v tejto vekovej kategórii. Minulý týždeň sa v bašte mládežníckeho futsalu, teda v Žiline konal turnaj, ktorého úlohou bolo prilákať ďalšie nové tváre a talenty do nášho športu. Organizátorom tohto turnaja bol tréner nášho juniorského tímu Dušan Štaffen a práve on nám turnaj a našu cestu za veľkým úspechom priblížil.

Dušan Štaffen: „ Nedávno som bol s našou najmladšou reprezentáciou do 17 rokov na krásnom turnaji v Slovinsku a tam sme sa s kolegami z reprezentácie často rozprávali o nutnosti rozšírenia hráčskej základne pre túto vekovú kategóriu. U-17 nevznikla náhodou, ani z dôvodu spoločenského alebo iného tlaku. Stalo sa tak po pozvánke na rozvojový turnaj UEFY, ktorá v apríli tohto roku organizovala na troch miestach v Európe takého pilotné turnaje, ktoré by mali byť predzvesťou viacerých nových turnajov a súťaží pre mládežnícke futsalové kategórie. Po návrate som s myšlienkou tohto turnaja a novej súťaže oslovil pána predsedu SF, ktorý mi dal “zelenú“ a mohol som začať s oslovovaním klubov a prípravou turnaja. Aj keď mi pôvodne prisľúbili všetky juniorské  extraligové kluby svoju účasť s výnimkou Banskej Bystrice, nakoniec pricestovalo len šesť klubov. Kolegovia z mládeže považovali aj tento počet za úspech a okrem samotného turnaja sme mali diskutovať o novej súťaži pre túto vekovú kategóriu. Napriek prísľubu sa turnaja nezúčastnili viacerí predstavitelia a tak táto úloha prechádza na novú komisiu mládeže a hlavne novozvolený VV SF.“

V našom klube sme sa od apríla snažili na tento turnaj vyskladať družstvo, ale to sa nám v máji napokon z rôznych dôvodov doslova rozsypalo. Našťastie aj vďaka našim hráčom sme poskladali zaujímavú zostavu. Chalani neboli ideálne zohratí, ale mali skúsenosti s futsalom a pri správnej motivácii a veľkom chcení sme spoločne dosiahli pekný úspech. Napriek tomu, že ma chlapci nesmierne potešili, tento titul nepreceňujem, pretože je veľký rozdiel vyhrať jednorazový turnaj a niečo úplne iné dlhodobú súťaž. Netajím sa cieľom v blízkej budúcnosti bojovať s našimi juniormi o medailové umiestnenia aj v juniorskej extralige.“

A aký mal priebeh samotný turnaj?

Kluby sme rozdelili na základe konečného poradia juniorskej extraligy v tejto sezóne do dvoch skupín po 3 družstvá. Hralo s 2 x 15 hrubého času a v zápasoch o umiestnenie 2 x 15 minút s tým, že posledných 5 minút sme hrali čistý čas, čo zápasy určite zatraktívnilo.“

Skupina A: Grizzly Slovakia Košice, FK Prešov a ŠK Makroteam Žilina

Výsledky zápasov v základnej skupine A:

FK Prešov U17 – ŠK Makroteam Žilina U17 3:1 (0:0)
Góly: R. Sabol 2, J. Filip – J. Žingora
ŽK : M. Ripel (Makroteam)
ČK: M. Ripel (Makroteam)

ŠK Makroteam Žilina U17 – Grizzly Slovakia Košice U17 3:6 (3:1)
Góly: A. Zátura 2, M. Ripel -F. Köver 3, T. Šmajda 2, V. Bajtoš 2
ŽK: A. Zátura (Makroteam)

Grizzly Slovakia Košice U17 – FK Prešov U17 4:1 (0:1)   
Góly: F. Köver 2, V. Bajtoš, S. Szabó – J. Vanko

Tabuľka skupiny A:
1. Grizzly Slovakia Košice 10:4 – 6 b
2. FK Prešov 4:5 – 3 b
3. ŠK Makroteam Žilina 4:9 – 0 b

Skupina B: Slov-Matic FOFO Bratislava, 1.FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto a KSF Doxx Žilina

Výsledky zápasov v základnej skupine B:

KSF DOXX Žilina U17 – 1.FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto U17 2:4 (1:0)
Góly: M. Gavuliak, L. Ostrák – R. Moravec 2, R. Holáň, R. Greguš

„Počas prvého polčasu som sa musel ešte venovať organizácii a občasný pohľad na našu hru ako aj výsledkovú tabuľu ma netešil. Chalani sa na úvod potrebovali trošku oťukať a zbaviť zbytočného stresu. Hneď od úvodu druhého polčasu chytili opraty zápasu do svojich rúk a po pár minútach duel otočili. Strelili sme utešené góly a páčil sa mi náš rýchly a jednoduchý prechod do útoku. Aj keď boli chalani z Doxxu nepríjemným súperom, za výrazne zlepšený výkon v druhom polčase sme si 3 body určite zaslúžili“.

KSF DOXX Žilina U17 – Slov-Matic FOFO Bratislava U17 3:4 (1:3)
Góly: L. Ostrák 2, M. Turský – P. Repka 2, F. Vaktor, N. Pochylý

1. FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto U17 – Slov-Matic FOFO Bratislava U17 5:1 (2:1)
Góly: D. Kopásek 2, D. Marčan 2, R. Holáň – N. Pochylý

„ Pred týmto stretnutím sme už mali postup zo skupiny zabezpečený a tak sa nám hralo o niečo lepšie. Všetci si uvedomovali, že turnaj začne až v semifinále. Podobne ako tréner „Koza“ aj ja som dal v tomto zápase priestor všetkým chlapcom a boli úseky, kedy nám to nešlo. Prevažnú časť zápasu sme ale ovládli a s veľkým prehľadom zvíťazili. Čiernou škvrnou tohto zápasu bolo zranenie nášho brankára Ďura Janošeca, ktorý mi po zápase oznámil, že ho od druhého polčasu veľmi bolí jeden prst. S veľkou obavou sme ho poslali do nemocnice a následné vyšetrenie u lekára ukázalo naštiepený palec. Náš Juraj ale chcel pokračovať a keďže sme nemali alternatívu, trošku sme zariskovali…Z prvého miesta sme v semifinále narazili na veľmi kolektívneho súpera z Prešova…“.
Tabuľka:

1. FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto 9:3 – 6 b
2. Slov-Matic FOFO Bratislava 5:8 – 3 b
3. KSF DOXX Žilina 5:8 – 0 b

o 5.miesto

ŠK Makroteam Žilina U17 – KSF DOXX Žilina U17 1:0 (0:0)
Gól: M. Ripel
ŽK: M. Gavuliak (DOXX)

„V mestskom derby proti sebe nastúpili žilinské družstvá. Po víťazstve 1:0 obsadili konečnú 5.priečku napokon hráči ŠK Makroteamu Žilina. Na ostatné družstvá čakali veľké semifinálové súboje.“

1. Semifinále

Grizzly Slovakia Košice U17 – Slov-Matic FOFO Bratislava U17 1:3 (0:1)
Góly: F. Köver – E. Ravasz, P. Repka, N. Pochylý
ŽK: Š. Lukasz

„Po výkonoch v základných skupinách by postup Bratislavčanov asi málo kto tipoval. Lenže skvelo zvládnutá defenzívna taktika a aj šťastie bolo na strane Slov-Maticu a tak sa po prekvapujúcej výhre 3:1 prebojovali do finále a mohli si tak s úsmevom pozrieť druhý zápas, v ktorom sa už predstavili naši chlapci“.

2. Semifinále

1. FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto U17 – FK Prešov U17  3:2pp (2:1)
Góly: D. Labovský, R. Moravec, rozhodujúca penalta D. Labovský –  F. Jakub 2

„Pre nás to bol veľmi ťažký duel a ako sa neskôr ukázalo aj kľúčový zápas celého turnaja. Aj keď sme mali hernú prevahu,  vypracovali sme si viac gólových príležitostí, nedokázali sme súperovi gólovo odskočiť. Prešovčania veľmi húževnato bojovali a bol to možno najkrajší zápas celého turnaja. V čase nášho veľkého tlaku sme zbytočne inkasovali z uhla a pomerne veľkej vzdialenosti, čo nás takmer položilo na lopatky. Zápas sa preniesol do penaltovej lotérie, ktorej sme sa chceli veľmi vyhnúť z dôvodu zranenia nášho brankára. Aj keď bola séria na pomery futsalu veľmi dlhá, náš Juraj si na viaceré strelecké pokusy aj siahol. Hneď prvý pokus chytil, ale komicky mu lopta prešla za chrbát, ďalšia mu prekrútila palce a tretia mu dokonca rozbila nos a tiež skončila v sieti. Šťastena sa na neho asi už nemohla pozerať a tak už ani neviem v ktorej sérii jeden strelecký pokus zneškodnil. Následne sa nováčik v našom drese Damián Labovský nemýlil a posunul nás do finále“!

o 3. miesto

Grizzly Slovakia Košice U17 – FK Prešov U17 5:2 (3:0)   
Góly: F. Köver 2, M. Šleghoffer, T. Šmajda, S. Szabó – K. Medaň, J. Vanko
ŽK: K. Medaň (Prešov)

„Prešovu neostalo veľa času na regeneráciu a oddych. V turnaji sa muselo pokračovať a čakali na nich poranené medvede, ktorí chceli svoj posledný zápas odčiniť a tak sa s veľkou chuťou pustili do súpera. Pomerne rýchlo si vybudovali náskok a ten už do konca zápasu udržiavali. Grizzly tak získali bronzové medaily, keď k tomuto peknému umiestneniu pomohol aj najlepší strelec turnaja s 8 gólmi Filip Köver“.

Finále

Slov-Matic FOFO Bratislava U17 – 1. FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto U17  2:5 (1:2)
Góly: F. Vaktor, N. Pochylý – M. Ševčík 2, R. Holáň, D. Kopásek, D. Marčan
ŽK: Ševčík (Kysucké Nové Mesto)

„Pre finále sme museli vyriešiť veľký problém a to bol brankársky post. Juraj nám už viac nemohol pomôcť a tak najviac odvahy preukázal penaltový hrdina Damián Labovský. Ten nielenže neinkasoval lacné góly, ale dokonca vytiahol viacero veľmi slušných zákrokov a bol pre nás oporou! Keď sa k tomu strelecky prebral náš líder a kapitán Matúš Ševčík bola na víťazstvo zarobené. Chalani sa nepobláznili a nechali si viackrát poradiť. Podarilo sa nám Slov-Maticu streliť opäť päť gólov a myslím si, že sme absolútne zaslúžene zvíťazili. Najviac by som chcel vyzdvihnúť u našich chlapcoch súdržnosť“.

Rozhodcovia: Michal Botka a Miroslav Ježík

Individuálne ocenenia:

Najlepší brankár:

Peter EBRINGER (Slov-Matic FOFO Bratislava)

Najlepší hráč:

Nikolas Pochýly (Slov-Matic FOFO Bratislava)

Najlepší strelec:

Filip KVER (Grizzly Slovakia Košice) 8 gólov

All stars:

Brankár:

Peter EBRINGER (Slov-Matic FOFO Bratislava)

Hráči:

Matúš ŠEVČÍK ( 1.FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto)

Jakub FILIP (FK Prešov)

Nikolas POCHÝLY (Slov-Matic FOFO Bratislava)

Matúš ŠLEHOFER (Grizzly Slovakia Košice)

„Na záver by som chcel ešte poďakovať môjmu realizačnému tímu! Niekoľko rokov som bol na mnohé veci sám, momentálne mám v Kysuckom Novom Meste veľkú podporu kolegov a vedenia klubu. Na lavičke mi v kľúčových momentoch pomáhal skúsený tréner z reprezentačnej U-19 Hapčo (Majo Ondrúšek), o chlapcov sa vzorovo staral vedúci družstva Miro Jaroš, krásne fotografie nie len pre náš klub pripravil tréner našich žiakov Tomáš Kvaššay a nie len v hľadisku nás podporoval Miro Gibala a prezident 1.FsK Jaro Šidlo. Je naozaj príjemné mať tak široký realizačný tím, páni ďakujem J“

FOTOGALÉRIA